Psikolojik Sermaye Geliştirme Eğitimi

Son zamanlarda bilim dünyasının en çok araştırılan konularından birisi olan psikolojik sermaye kavramı, bireylerin pozitif psikolojik güçlerinin sinerjik birlikteliğini ifade etmektedir. Kişinin özgüvenli, umutlu, iyimser ve dayanıklı olma özelliklerinin biraraya gelmesiyle oluşan psikolojik sermaye, özellikle bireylerin ve kurumların daha yüksek performans göstermesinde önemli bir değer taşımaktadır.

Bireyin pozitif psikolojik gelişimsel durumu olarak tanımlanabilen psikolojik sermaye; (1) Zor görevleri başarıyla tamamlamak için yeterli çabayı gösterme ve sorumluluk almak için güvene (özetkinlik) sahip olmak; (2) Şimdi ya da gelecekte başarılı olma konusunda pozitif bir atıf (iyimserlik) geliştirmek; (3) Hedeflere yönelik azim göstermek ve gerektiğinde başarılı olmak için hedeflere giden yeni yollar bulmak (umut) ve (4) Sorunlar ve zorluklar tarafından sarmalandığında başarıya ulaşmak için kendini toparlamak ve buna göğüs germek (dayanıklılık) olarak dört temel unsurdan oluşmaktadır. Bu dört bileşenin biraraya gelmesiyle sinerjik bir yapı oluşturan psikolojik sermaye, performans başta olmak üzere pek çok önemli örgütsel çıktıyı olumlu şekilde etkilemektedir.

Psikolojik sermayenin geliştirilmesiyle ilgili Türkiye’deki ilk eğitimleri gerçekleştiren Tayfun Topaloğlu, bu çalışmasını halen bireyler ve kurumlarla paylaşmaya ve geliştirmeye devam etmektedir.

Eğitime katılmak ve gerçekleştirilen eğitimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için psikolojiksermaye.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.