Motive Etme Bilimi ve Sanatı Eğitimi

Bir bilim ve sanat olarak motivasyon, insanları motive etmek adına geliştirilen sanatsal ve bilimsel faaliyetler bütünüdür. Bilimseldir; çünkü tanımlanabilen, geliştirilebilen ve sistematik olarak uygulanabilen yöntemleri ve uygulamaları içerir. Sanatsaldır; çünkü estetiktir ve insana dair her şeyi konu edinmektedir… Motive Etme Bilimi ve Sanatı, katılımcılara, çevrelerindeki insanları kişisel ve kurumsal hedefler doğrultusunda motive edebilmeyi öğreten etkili bir eğitimdir.

Kimler Katılabilir?

Bu eğitime, çevresindeki, ekibindeki ya da kurumundaki kişileri motive etmek isteyen ve de bunu daha iyi nasıl yapabileceğinin etkili yollarını öğrenmeyi arzulayan tüm bireyler katılabilir. Ayrıca bu eğitime, Kimyon eğitimine katılarak kendini motive edebilmenin inceliklerini öğrenmiş kişiler de, bir devam eğitimi olarak katılabilir.

Kazanımlar:

Katılımcılar, öncelikle kendini tanımanın ve sonrasında ise çevresinde bulunan kişilerin motivasyon yapılarını kolayca fark etmenin ip uçlarını öğrenirler. Motivasyon yönetimi bilgisini diğer insanlar üzerinde kullanma bilgisi ve becerisi elde ederler. Başkalarını motive etmenin inceliklerini öğrenerek, motivasyon teknik ve yöntemleri üzerinde yetkinlikler geliştirirler.

Eğitim İçeriği:

 • Motivasyon bilimi ve sanatına giriş
 • İnsan doğasını anlamak – Güdü ve motivasyon profilleri
 • Bir yabancı dil olarak motivasyon… “Motivasyonun Dili”
 • Motivasyonu etkileyen fiziksel, duygusal ve zihinsel faktörler
 • Kişilik yapılarına göre motivasyon stratejileri ve taktikleri
 • Motive etme teknikleri ve yöntemleri
 • Motivasyon uygulamaları

 

Not: Eğitim, 1 (tam) gün ve 2 gün olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Eğitmen: Tayfun Topaloğlu

Ayrıntılı Bilgi İçin: motivasyonyonetimi.com

Başvuru ve Kayıt İçin: Kayıt Formu

Psikolojik Sermaye Geliştirme Eğitimi

Son zamanlarda bilim dünyasının en çok araştırılan konularından birisi olan psikolojik sermaye kavramı, bireylerin pozitif psikolojik güçlerinin sinerjik birlikteliğini ifade etmektedir. Kişinin özgüvenli, umutlu, iyimser ve dayanıklı olma özelliklerinin biraraya gelmesiyle oluşan psikolojik sermaye, özellikle bireylerin ve kurumların daha yüksek performans göstermesinde önemli bir değer taşımaktadır.

Bireyin pozitif psikolojik gelişimsel durumu olarak tanımlanabilen psikolojik sermaye; (1) Zor görevleri başarıyla tamamlamak için yeterli çabayı gösterme ve sorumluluk almak için güvene (özetkinlik) sahip olmak; (2) Şimdi ya da gelecekte başarılı olma konusunda pozitif bir atıf (iyimserlik) geliştirmek; (3) Hedeflere yönelik azim göstermek ve gerektiğinde başarılı olmak için hedeflere giden yeni yollar bulmak (umut) ve (4) Sorunlar ve zorluklar tarafından sarmalandığında başarıya ulaşmak için kendini toparlamak ve buna göğüs germek (dayanıklılık) olarak dört temel unsurdan oluşmaktadır. Bu dört bileşenin biraraya gelmesiyle sinerjik bir yapı oluşturan psikolojik sermaye, performans başta olmak üzere pek çok önemli örgütsel çıktıyı olumlu şekilde etkilemektedir.

Psikolojik sermayenin geliştirilmesiyle ilgili Türkiye’deki ilk eğitimleri gerçekleştiren Tayfun Topaloğlu, bu çalışmasını halen bireyler ve kurumlarla paylaşmaya ve geliştirmeye devam etmektedir.

Eğitime katılmak ve gerçekleştirilen eğitimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için psikolojiksermaye.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Motivasyon Koçluğu Eğitimi

Motivasyon koçluğunu mesleki kariyer olarak seçmek isteyen veya motivasyon koçluğu bilgisini, kendi mesleki kariyerinde kullanmak isteyen kişiler için sertifikalı eğitim programıdır. 56 saatlik bu özgün eğitim programıyla katılımcılar, bir motivasyon koçu olarak çalışabilecek ve de kendi mesleki kariyerinde bu motivasyon koçluğu bilgisini etkin şekilde kullanabilecektir.

Eğitim İçeriği

1.      AŞAMA: (Toplam 24 Saat)
1.1.   Temel Koçluk Becerileri
1.2.   Temel Kişisel Gelişim Eğitimi
1.3.   İçsel Farkındalık Çalışmaları
1.4.   Kişisel Motivasyon Yönetimi Bilgisi

2.      AŞAMA: (Toplam 24 Saat)
2.1.   Motivasyon Koçluğu Sistemi
2.2.   İleri Koçluk Becerileri
2.3.   Motivasyon Teknikleri ve Uygulamaları
2.4.   Motivasyon Koçluğu Pratikleri ve Uygulamaları

3.      AŞAMA: (Toplam 8 Saat)
3.1.   Bir ay süren haftalık koçluk ve mentörlük görüşmeleri şeklinde gerçekleşir. Teorik kısımda öğrenilen bilgilerin uygulamaya yönelik sonuçları değerlendirilir ve geliştirilmesi gereken yönler için ustalaşma sağlanır.

* Eğitim bireysel olarak da gerçekleştirilmektedir.
* Eğitim sonunda koçluk sertifikası ve çalışma notları verilir.

 

Eğitmen: Tayfun Topaloğlu
Başvuru: Başvuru ve Kayıt Formu

Kurumsal DeePeaK Semineri

Çalışanlarınızın motivasyonunu zirveye çıkarmak ve çabalarını maksimum noktaya ulaştırmak mı istiyorsunuz? “Kurumsal  DeePeaK”, 1 saatlik özel performansla bunun için en uygun programdır. Zaman zaman çalışanların moral ve enerjisinin dibe vurduğu ve keskin çıkışlara ihtiyaç duyulduğu zamanlar ortaya çıkar. Bazen de son bir maksimum çabanın gerektiği zamanlar olur, son bir gayretin gösterilmesi gereken (örn. mal teslimi ve performans artışı için ‘çaba’yı maksimuma çıkarmayı gerektiren) zamanlar vardır. “Kurumsal DeePeaK”, böyle zamanlarda ihtiyaç duyulan maksimum motivasyonun ortaya çıkmasını sağlayacak ve performansı zirveye çıkaracak etkin bir çalışmadır. Amaç katılımcıların birkaç günden bir kaç haftaya kadar çabasını ve performansını zirveye çıkarmak için gereken sarsıcı etkiyi yaratmaktır.

Üretimde verimlilik ve etkinliğinin artırılması gereken özel zamanlarda, moral ve enerjinin dibe vurduğu sıkıntılı günlerde ve çalışanlarının maksimum performans göstermesine ihtiyaç duyulduğu her durumda her sektör ve büyüklükten şirket  veya kurum bu özel performanstan yararlanabilir.

“Motivasyon Dahisi” Olmak Seminerleri

Tayfun Topaloğlu, çeşitli eğitim ve özel kurumlarda “Motivasyon Dahisi Olmak” adı altında motivasyon seminerleri düzenlemektedır. Bu seminerler, katılımcıların içindeki “Motivasyon Dahisi”ni ortaya çıkarmayı hedefleyen motivasyon ve farkındalık seminerleridir. Tayfun Topaloğlu’nun program yoğunluğuna ve uygun zaman aralıklarına göre düzenlediği bu seminerler hakkında bilgi almak ve davette bulunmak için “iletişim” bölümünü kullanabilirsiniz.

Kurumsal Kimyon Eğitimi

Kurumların başarısı ve performansı, çalışanlarının motivasyonu ölçüsünde gerçekleşmektedir. Çalışanların en yüksek düzeyde performans gösterebilmeleri, onların potansiyellerini en yüksek düzeyde kullanabilmeleriyle mümkündür. Bunun sağlanması için de sistemli bir motivasyon yönetimi bilgisine ve uygulamasına sahip olan çalışanların varlığı önemlidir. Bu seminerin amacı, kişisel motivasyon yönetimi bilgisinden kurum çalışanlarının etkin şekilde yararlanmasını sağlayarak, şirketlerin kurumsal performansını etkin  ve verimli şekilde ortaya koymalarını başarmaktır.

Çalışanlarının kendi motivasyonlarını etkin şekilde yönetebilmesini; böylece varolan potansiyellerine en yakın performansı gösterebilmelerini sağlamayı amaçlayan her sektör ve büyüklükten şirket ve kurum bu seminerden yararlanabilir.

Motivasyon DeePeaK

Kişisel motivasyonunuzu zirveye çıkarmak mı istiyorsunuz?
Yakın bir zamanda performans mı sergileyeceksiniz?
Başarıya ulaşmak için coşkuya ve enerjiye mi ihtiyacınız var?
 …

Motivasyonunuzu zirveye çıkarmak ve maksimum noktaya ulaştırmak mı istiyorsunuz? “Motivasyon DeePeaK”, 1 saatlik özel performansla bunun için en uygun programdır. Zaman zaman moral ve enerjimiz dibe vurduğunda keskin çıkışlara ihtiyaç duyarız. Bazen de son bir maksimum çabanın gerektiği zamanlar olur, son bir gayretin gösterilmesi gereken (örn. sınavlar, yarışmalar ve de performans artışı için ‘çaba’yı maksimuma çıkarmayı gerektiren) zamanlar ve özel anlar vardır.

“Motivasyon DeePeaK”, böyle zamanlarda ihtiyaç duyulan maksimum motivasyonun ortaya çıkmasını sağlayacak ve performansı zirveye çıkaracak etkin bir çalışmadır. Amaç katılımcıların birkaç günden bir kaç haftaya kadar çabalarını ve performanslarını zirveye çıkarmak ve kendilerinde yüksek enerji yaratmaktır.

Kimler yararlanabilir?

 • Sınav için morale gereksinim duyan öğrenciler,
 • Üretimde verimlilik ve etkinliğinin artırılması beklenen çalışanlar,
 • Karşılaşmalara ve yarışmalara hazırlanan sporcular,
 • Özellikli bir güne, yarışmaya, gösteriye hazırlanan bireyler.

KİMYON – Kişisel Motivasyon Yönetimi Eğitimi

Kişisel motivasyonunuzu her an, istediğiniz her dakika yüksekte tutmak istemez miydiniz? Bugüne kadar motivasyonunuzu en üst düzeyde kullanabilmiş olsaydınız, bugün tam olarak nerede olurdunuz? KİMYON, sizin içsel motivasyon bilgeliğinizi ortaya çıkararak potansiyelinizi yakalamanızda size yardımcı olacak bilgi ve becerilerin aktarıldığı bir motivasyon yönetimi eğitimidir. Motivasyonunuzu etkin şekilde yönetebilme becerisi kazandığınızda, potansiyelinizi sonuna kadar kullanabilecek ve amaçlarınıza daha kolay şekilde ulaşabileceksiniz.

 • Potansiyelinizi keşfetmek ve bunu en iyi şekilde kullanmak mı istiyorsunuz?
 • Kendi potansiyelinize en yakın performansı mı sergilemek istiyorsunuz?
 • Kendinizi amaçlarınız doğrultusunda harekete geçirmek mi isiyorsunuz?
 • Motivasyonunuzu yönetebilmeyi ve her şartta motive kalabilmeyi ister miydiniz?
 • İçinizdeki “Motivasyon Dahisi”ni ortaya çıkarmaya hazır mısınız? O halde KİMYON Eğitimi tam size göre…

Kimyon Eğitiminden Kimler Yararlanabilir?

Kimyon eğitimi genel olarak iş, eğitim, sağlık ve spor alanlarında hedefleri olan ve bu hedefler doğrultusunda ilerlemek isteyen her birey için idealdir.
 • İş yaşamında en yüksek verimi ve performansı elde etmek isteyen işletme sahipleri, yöneticiler ve tüm çalışanlar,
 • Eğitim alanında akademik başarıya ulaşmak isteyen öğrenciler, eğitmenler ve tüm eğitim kurumu yöneticileri,
 • Spor karşılaşmalarında ve yarışmalarda en yüksek performansı göstermeyi hedefleyen kulüpler ve sporcular,
 • Sağlık alanında, kendilerinden en yüksek verimi ve performansı elde etmek isteyen tüm sağlık çalışanları ve hastane yöneticileri.
 • Genel olarak özel ve iş yaşamında kişisel hedeflerine ulaşmayı amaçlayan ve potansiyelini en iyi şekilde kullanmak isteyen tüm bireyler, bu eğitimden fayda sağlayabilmektedir.

Eğitim İçeriği

 • Motivasyon nedir, ne değildir? 21. Yüzyıl’ın motivasyonu.
 • İnsan’ı anlamak. Değerleri içeren bir yaşam sürdürmek.
 • Motivasyonu yönetmek. İçimizdeki “Motivasyon Dahisi”ni ortaya çıkarmak.
 • Sürdürülebilir ve sürekli bir motivasyon yaratma düş’ü. Ütopyadan gerçeğe.
 • Kişilik ve motivasyon ilişkisi. Kişisel “Motivasyon Profili”ni belirlemek.
 • Motivasyon sürecinin üç ayağı: Eyleme geçmek, Sürdürmek ve Sonuç almak.
 • Çevre ve motivasyon ilişkisi: Motive edici bir çevre yaratmak.
 • Seçimlerle yaşamak ve “İç Kontrol Psikolojisi”.
 • Kişisel “Motivasyon Stratejisi”ni belirlemek.
 • Motivasyon ve başarı ilişkisi. “Motivasyon Süreci-Başarı Modeli”.
 • Temel ve ileri motivasyon teknikleri.

Eğitmen: Tayfun Topaloğlu

Ayrıntılı Bilgi İçin: motivasyonyonetimi.com

Başvuru ve Kayıt İçin: Kayıt Formu